Útok žraloka

2. ledna 2013 v 15:32 | Jakub
Poslední dobou se to tady u nás zprávami o žralocích jen hemží a dokonce jsem nedávno jednoho žraloka při šnorchlování osobně potkal, a tak takové události přece nemohou můj blog minout. :D

Žraloci jsou s Austrálií právem spojováni. Také tady v Sydney jsou neustále kolem nás, ale málokdy se přiblíží k lidem tak, abychom si jich stihli všimnout. Navíc se drží o trochu hlouběji. V poslední době se tito tvorové opět dostávají do podvědomí Australanů žijících především na jihovýchodním pobřeží.

Koncem listopadu se objevila zpráva o žralocích nedaleko Whale Beach v Sydney, kteří byli spozorováni místní vodní policií, která zrovna měla namířeno k převrhnuté lodi s lidmi. Žraloci, kteří si hodovali na zbytku mrtvé velryby, byli odhadováni na 4,5 a 6 metru. Tady je odkaz na zprávu z internetu.

Asi o týden později jsme s Kubou a Samem vyrazili na Central Coast na takovou předsvatební pánskou jízdu. :) Skoro celou noc jsme pak strávili na pláži, ze které jsme viděli protější břeh Palm Beach, vedle které je ta Whale Beach. Pláž byla v takovém zálivu, takže byla hladina krásně klidná. Bylo teplo, obloha plná hvězd a tak jsme nemohli do té vody neskočit. Samozřejmě, že jsme zůstali jen u břehu, tak, aby to bylo bezpečné, a to nejenom kvůli žralokům, ale také kvůli proudům a vůbec proto, že jsme měli něco vypito. Chtě nechtě mi to ale v tu chvíli trochu připomnělo film Čelisti. :D

Nicméně po té zprávě o dvou obřích žralocích u Whale Beach se rozezněly sirény na okolních plážích a okamžitě byly uzavřeny severní pláže až po Shelly Beach. Jakoby to nestačilo, na moři se do toho objevily červené chaluhy, díky kterým byly uzavřeny některé pláže i u nás v Eastern Suburbs. Tady je odkaz z Novinek.

Tři dny před Silvestrem zaútočil žralok na surfaře na severu Cenral Coastu a pokousal mu ruku a nohu. Odkaz na zprávu a video zde. Naštěstí přišel jen o prst.

V neděli před Silvestrem napadl asi 2,5 metrový žralok surfaře na Dee Why v Sydney, takže opět severní pláže. Tento surfař může být rád, že vyvázl bez újmy na zdraví. Tady je odkaz. A přímo na Nový rok se rozezněly sirény i na Bondi Beach, kde bydlíme. :) Odkaz zde. Na YouTube jsem zatím našel jediné video přímo z místa dění. Tady. Zrovna v té době jsem šnorchloval kousek opodál na Clovelly. :)

Při hledání těchto videí jsem ale narazil na něco opravdu speciálního. Video je pořízené již minulý rok, ale na YouTube bylo zveřejněno teprve nedávno. Tento 5,4 metru dlouhý žralok byl natočen jen 200 metrů od Bondi Beach! To musíte vidět. Odkaz. Když na to tak koukám, asi to budu mít trochu na paměti, až se půjdu příště koupat na Bondi. :D Pro silnější povahy jsem našel ještě jedno video ze západní Austrálie, kdy se desítky žraloků perou o mrtvou velrybu a to jen několik metrů od břehu! Tady je odkaz.

A jak to bylo s tím mým osobním setkáním se žralokem? S Kubou jsme už jednoho žraloka potkali. To bylo minulé léto na Shelly Beach. Viděl ho ale jen Kuba. Před Silvestrem jsme byli s Amy, Kubou a Samem šnorchlovat na Gordon´s Bay, kde jsme asi dva metry pod námi objevili ležet žraloka. Tento žralok je poněkud odlišný od těch běžně známých. Celé hodiny leží na dně, kde číhá na svou kořist. Tento žralok se nepovažuje za nebezpečného, ale jsou případy, kdy zaútočil na člověka. Např. tady je článek o tom, jak se (zase na Central Coastu) jednomu šnorchlistovi zakousl do nohy asi metrový Carpet Shark a i když s ním doplaval až na břeh, stále byl zakouslý do jeho nohy. Podle toho článku dojel autem až k záchranářům, kde žraloka polili vodou a tím se pustil. Každopádně nevím, jestli byl dobrý nápad, když se ho Kuba dokonce odvážil pohladit. Já chtěl také, ale musel jsem být u Amy. :) V podstatě to byl takový sumeček, které jsem míval doma v aquariu, jen tento měl asi dva metry. :D

"Carpet Shark" (Wobbegong) - foto z internetu

Tak hurá o víkendu zase do vody. :)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Kdo jsem a proč píši tento blog


S některými z Vás, čtenáři tohoto blogu, se neznám osobně. Rád bych Vám sebe a můj blog stručně představil.

Jmenuji se Jakub Litoš, je mi 28 let a pocházím z Roztok u Prahy. Jako malý kluk jsem se začal spontálně věnovat hudbě, ve které mě rodiče a také další významní lidé, velice podporovali. Hudbě jsem se věnoval naplno a vystudoval hudební konzervatoř. Tam mi začalo nové období mého života, na které rád vzpomínám. Především jsem si začal svobodně a bez omezení užívat mladistvého života. Vždy jsem ale tak nějak vybočoval ze standardů a vyhýbal se klišé, nedokázal se smířit s některými pravidly a zaběhlými postupy - jak v hudbě, tak v životě.

Po škole jsem začal pracovat, i když v hlavě už jsem promýšlel můj nový plán. Jednou ve škole na lekci o moderní hudbě, jsem za zvuků didžeridu dostal nápad zrealizovat můj sen a odjed na druhou stranu světa - do Austrálie. V podstatě celý rok jsem se připravoval, pročítal blogy, sbíral informace, sháněl peníze. A hlavně jsem se na to psychicky připravoval, jelikož jsem byl dost fixovaný na domov, rodiče a takové to pohodlí a zázemí. Přede mnou bylo něco, co jsem znal jen z obrázků. Něco, na co jsem se neskutečně těšil a bál zároveň.

Naštěstí jsem na to nebyl sám. Několik let jsem bydlel s mou teď už bývalou přítelkyní Markétou a Austrálii jsme brali jako takové naše společné dobrodružství a utvrzení našeho vztahu. 25.9.2009 jsme opustili naši rodnou zemi a vydali se vstříc novým zážitkům. Po půl roce v Sydney, kdy jsme se už dostatečně rozkoukali a začínali se mít pomalu dobře, se se mnou Markéta rozešla a každý si šel svou novou cestou. Nestydím se říct, že to bylo mé zatím nejhorší období, co jsem kdy zažil. Měl jsem veliké potíže celou situaci rozumně zvládnout a dlouho mi trvalo, než jsem začal normálně fungovat. Byl to ale jeden z nejvýznamnějších bodů v mém životě - to rozhodnutí, že budu bojovat a víza si prodloužím.

Potom jsem začal chodit do školy. Poznal jsem mnoho nových lidí a začal se mít zase dobře. Po sedmi měsících jsem ve škole potkal Amy z Thajska. Oba jsme brzo zjistili, že si velice rozumíme a začali tak spolu bydlet. Později jsme si pronajmuli náš první byt, který byl minutu pěšky od vyhlášené Bondi Beach a mohu upřímně říct, že v té době mi začalo pro změnu to nejlepší období. Najednou jsem měl vše co jsem kdy chtěl, a tak jsem neváhal a naplno si to užíval. Oba s Amy jsme měli stálou práci a společné volné víkendy, které jsme vždy využili k výletům a dalším aktivitám. Byl to nádherný čas, na který nikdy nezapomenu. V prosinci 2012 jsme se v Sydney nakonec i vzali a Amy se tak stala dokonce i mou ženou.

1.4.2013 jsme společně opustili Austrálii a pro mě tak skončil 3,5 roční pobyt v mé vysněné zemi, kde jsem se stihnul rozejít s bývalou přítelkyní, oženit s Amy, vystřídat 10 různých bydlení, vystudovat 2 školy, získat mnoho pracovních zkušeností, vydělat nějaké peníze, potkat spoustu lidí z celého světa, ale především zažít něco, na co budu do konce života vzpomínat.

Po nezapomenutelném tříměsíčním cestování v Asii, jsme se na zkoušku usadili v Čechách, kde se nám podařila najít hezká práce a momentálně rozmýšlíme naše bydlení. V současné době mohu říct, že jsme již rozhodlí pro usazení se v Čechách, i když člověk nikdy neví, kam ho vítr zavane...

Blog jsem začal psát od mého odjezdu do Sydney. Věděl jsem, že budou mí nejbližší zvědaví, jak se mi tak daleko daří. Zároveň jsem si mohl zaznamenat více vzpomínek, které bych mohl časem zapomenout. Nakonec mě přes blog kontaktovalo i mnoho cizích lidí. S některými jsem se osobně setkal a poznal tak kolikrát i nové přátele. Stejným způsobem jsem poznal i mého nejlepšího kamaráda Kubu, který už se také vrátil domů. Jsem také rád, že mohu některým cestovatelům pomoci se do Austrálie dostat - inspirovat nebo poskytnout cenné, praktické a nezkreslené informace o tom, jak to v Austrálii funguje.

Děkuji Vám za Váš zájem, za Vaše zprávy a komentáře. Těší mě, že se Vám mé čtení a fotky líbí. A pokud zrovna vy také uvažujete do Austrálie odjet a nebo kamkoliv jinam třeba na Nový Zéland nebo do Kanady, přeji Vám upřímně hodně štěstí, odhodlání a trpělivosti. A také ať si to všechno moc užijete a načerpáte ze všeho co nejvíce nebo alespoň tak, jako já.