Setkání se žralokem

25. května 2012 v 3:51 | Jakub
Šance, že v Sydney uvidíte volně v moři plout žraloka, je velmi malá. A když už by jste se s ním setkali, tak je velmi málo pravděpodobné, že by vás napadl. Ovšem pokud ho opravdu chcete vidět, existují v Sydney místa, kde jsou často k vidění. Jedno z takových mist je např. Magic Point na jižní Maroubře. Lidé se tam běžně chodí potápět, aby se s nimi mohli volně v přírodě setkat.

S Kubou jsme nedávno vyrazili na Shelly Beach trochu zašnorchlovat. Chodím tam vždy na jedno místo, kde jsou neustále velká hejna ryb a krásně čistá voda. Už začínalo zapadat slunce, když do mě najednou něco vrazilo. Byl to Kuba, který byl asi 3 metry předemnou. Rychle plaval zpátky ke břehu a volal, že viděl žraloka! Bylo to u takového útesu a tak jsme byli na břehu raz dva. Popisoval, že viděl na jisto žraloka, asi metr, až metr a půl velkého. Takový by nám sice neměl v zásadě moc ublížit, ale člověk nikdy neví a navíc tam nemusel být sám! Asi jen blázen by šel v tu chvíli zpět do vody, ale my se nakonec rozhodli, že ho zkusíme ještě najít. A tak jsme tam šli a cestou ještě varovali jednu paní, která z toho také nedělala takovou vědu. Můžu vám ale říct, že to šnorchlování najednou nabralo úplně jinou váhu. Když víte, že tam někde kolem vás nejspíš plave žralok, tak vás kolikrát vystraší i kolega, jakožto velký pohybující se objekt. Asi po pěti minutách jsme to vzdali a šli na břeh. Po cestě jsme ještě viděli dva kluky, kteří tam šli suveréně šnorchlovat. :D

Pro nás to byl samozřemě veliký zážitek a v hlavě se mi jen honily otázky, jestli může být takový žralok nebezpečný, jestli tam byl náhodou nebo jestli tam jsou žraloci často, ale také, jestli to skutečně byl žralok. Následující den mi v práci jeden kluk řekl šokující zprávu, že ten den, někde u Shelly Beach, napadl žralok nějakého rybáře! Dlouho jsem se tuto zprávu snažil najít na internetu, ale nikde jsem to prostě nenašel. Tudíž to nebudu brát jako fakt. Tak i tak jsem se docela vylekal. :)

Po tom, co jsem o tom něco málo napsal na facebook, se mi ozval můj kamarád Kuba, (jiný Kuba), který bydlel v Čechách kousek ode mě. Kuba se chodí v Sydney pravidelně potápět a se žraloky na Shelly se již setkal také. To tedy potvrdilo to, že to nejpíš opravdu byl žralok. O Manly a Shelly, jsem už několikrát zaslechl, že tam byl ze břehu spatřen žralok, ale nebral jsem to zase tak vážně nebo jsem se o to tolik nezajímal. O pár týdnů později se šel Kuba znovu potápět na Shelly a fotky, které nafotil, mi vyrazily dech... Jedná se o místo asi 50 metrů od pláže, po levé straně, přibližně ve 4 metrech. Vypadá to, že Sydney má svůj druhý Magic Point, protože jsou tam ti žraloci prý vidět velmi často...

Dusky Whaler Sharks


Toto se odehrává asi 50 metrů tímto směrem...

Fotka focená ze stejného místa, ale doprava

Hejna ryb


Musel to být nezapomenutelný zážitek, vidět tolik žraloků plout kolem sebe. Pro více informací můžete navštívit tento web, kde jeden člověk popisuje své zážitky, mimo jiné, také z potápění na Shelly Beach.

S Kubou jsem před dvěma měsíci vyrazil šnorchlovat na Gordons Bay, poblíž Coogee. Kuba opět nafotil krásné fotky, tak vám je chci ukázat. Nedávno mě lákal, abych se začal také potápět. Možná, kdybych tu chtěl zůstat, tak jo. To samé se surfováním... Mně ale zatím stačí jen šnorchlovat, vždyť i to je svým způsobem někdy adrenalin, zvlášť pokud potkáte ve vodě žraloka. :)

Tato ryba se při troše trpělivosti nechá i pohladit 


Komentáře

1 JKphotography JKphotography | E-mail | Web | 6. srpna 2012 v 16:57 | Reagovat

Ahoj,máš moc hezkej blog a jestli můžeš tak mi prosím napiš komentář.Děkuju http://www.jkphotography.blogerka.cz :-D  :-D

2 Jakub Jakub | 7. srpna 2012 v 2:54 | Reagovat

Díky :-)

3 Iveta Iveta | 18. února 2013 v 22:21 | Reagovat

Poznání se žralokem nemá chybu. I fotky jsou parádní. Díky :-)

4 Jakub Litoš Jakub Litoš | 19. února 2013 v 1:55 | Reagovat

[3]: Diky. :-) Podvodni fotky jsou od meho kamarada Kuby.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Kdo jsem a proč píši tento blog


S některými z Vás, čtenáři tohoto blogu, se neznám osobně. Rád bych Vám sebe a můj blog stručně představil.

Jmenuji se Jakub Litoš, je mi 28 let a pocházím z Roztok u Prahy. Jako malý kluk jsem se začal spontálně věnovat hudbě, ve které mě rodiče a také další významní lidé, velice podporovali. Hudbě jsem se věnoval naplno a vystudoval hudební konzervatoř. Tam mi začalo nové období mého života, na které rád vzpomínám. Především jsem si začal svobodně a bez omezení užívat mladistvého života. Vždy jsem ale tak nějak vybočoval ze standardů a vyhýbal se klišé, nedokázal se smířit s některými pravidly a zaběhlými postupy - jak v hudbě, tak v životě.

Po škole jsem začal pracovat, i když v hlavě už jsem promýšlel můj nový plán. Jednou ve škole na lekci o moderní hudbě, jsem za zvuků didžeridu dostal nápad zrealizovat můj sen a odjed na druhou stranu světa - do Austrálie. V podstatě celý rok jsem se připravoval, pročítal blogy, sbíral informace, sháněl peníze. A hlavně jsem se na to psychicky připravoval, jelikož jsem byl dost fixovaný na domov, rodiče a takové to pohodlí a zázemí. Přede mnou bylo něco, co jsem znal jen z obrázků. Něco, na co jsem se neskutečně těšil a bál zároveň.

Naštěstí jsem na to nebyl sám. Několik let jsem bydlel s mou teď už bývalou přítelkyní Markétou a Austrálii jsme brali jako takové naše společné dobrodružství a utvrzení našeho vztahu. 25.9.2009 jsme opustili naši rodnou zemi a vydali se vstříc novým zážitkům. Po půl roce v Sydney, kdy jsme se už dostatečně rozkoukali a začínali se mít pomalu dobře, se se mnou Markéta rozešla a každý si šel svou novou cestou. Nestydím se říct, že to bylo mé zatím nejhorší období, co jsem kdy zažil. Měl jsem veliké potíže celou situaci rozumně zvládnout a dlouho mi trvalo, než jsem začal normálně fungovat. Byl to ale jeden z nejvýznamnějších bodů v mém životě - to rozhodnutí, že budu bojovat a víza si prodloužím.

Potom jsem začal chodit do školy. Poznal jsem mnoho nových lidí a začal se mít zase dobře. Po sedmi měsících jsem ve škole potkal Amy z Thajska. Oba jsme brzo zjistili, že si velice rozumíme a začali tak spolu bydlet. Později jsme si pronajmuli náš první byt, který byl minutu pěšky od vyhlášené Bondi Beach a mohu upřímně říct, že v té době mi začalo pro změnu to nejlepší období. Najednou jsem měl vše co jsem kdy chtěl, a tak jsem neváhal a naplno si to užíval. Oba s Amy jsme měli stálou práci a společné volné víkendy, které jsme vždy využili k výletům a dalším aktivitám. Byl to nádherný čas, na který nikdy nezapomenu. V prosinci 2012 jsme se v Sydney nakonec i vzali a Amy se tak stala dokonce i mou ženou.

1.4.2013 jsme společně opustili Austrálii a pro mě tak skončil 3,5 roční pobyt v mé vysněné zemi, kde jsem se stihnul rozejít s bývalou přítelkyní, oženit s Amy, vystřídat 10 různých bydlení, vystudovat 2 školy, získat mnoho pracovních zkušeností, vydělat nějaké peníze, potkat spoustu lidí z celého světa, ale především zažít něco, na co budu do konce života vzpomínat.

Po nezapomenutelném tříměsíčním cestování v Asii, jsme se na zkoušku usadili v Čechách, kde se nám podařila najít hezká práce a momentálně rozmýšlíme naše bydlení. V současné době mohu říct, že jsme již rozhodlí pro usazení se v Čechách, i když člověk nikdy neví, kam ho vítr zavane...

Blog jsem začal psát od mého odjezdu do Sydney. Věděl jsem, že budou mí nejbližší zvědaví, jak se mi tak daleko daří. Zároveň jsem si mohl zaznamenat více vzpomínek, které bych mohl časem zapomenout. Nakonec mě přes blog kontaktovalo i mnoho cizích lidí. S některými jsem se osobně setkal a poznal tak kolikrát i nové přátele. Stejným způsobem jsem poznal i mého nejlepšího kamaráda Kubu, který už se také vrátil domů. Jsem také rád, že mohu některým cestovatelům pomoci se do Austrálie dostat - inspirovat nebo poskytnout cenné, praktické a nezkreslené informace o tom, jak to v Austrálii funguje.

Děkuji Vám za Váš zájem, za Vaše zprávy a komentáře. Těší mě, že se Vám mé čtení a fotky líbí. A pokud zrovna vy také uvažujete do Austrálie odjet a nebo kamkoliv jinam třeba na Nový Zéland nebo do Kanady, přeji Vám upřímně hodně štěstí, odhodlání a trpělivosti. A také ať si to všechno moc užijete a načerpáte ze všeho co nejvíce nebo alespoň tak, jako já.