Harbour Bridge

8. srpna 2011 v 14:39 | Jakub Litoš
Konečně jsem si udělal zase chvilku, abych něco připsal na blog. Mrzí mě, že to zase tak trvalo, ale mám toho poslední dobou trochu víc. Především jsem začal chodit opět do školy. Mimo to chodíme s Amy stále na nějaké výlety a začínám řešit jiné bydlení kvůli ceně, která má jít nahoru. Všechny zážitky za poslední dobu jistě brzo dopíši a samozřejmě opět přiložím nějaké hezké fotky. :)

Zajímavým zážitkem byl výstup na jeden z pilířů Harbour Bridge. Byli jsme na tom pilíři, který je blíž k Rocks, což je krásná a především nejstarší čtvrť v Sydney a tak jsme si udělali ještě malý před-výlet po slavných trzích.

Pod mostem

The Rocks Markets

Na pivu :)

Trvalo 8 let vybudovat tento slavný most. Harbour Bridge, Australany přezdívaný také Coat Hanger (Ramínko na šaty), byl otevřen roku 1932. Ve výšce 59 metrů přemosťuje přístav Port Jackson, čímž vlastně spojuje severní a jižní Sydney a jeho mohutný ocelový oblouk má rozpětí 503 metrů.


Vstup je cca za $7. Bez předložení studentské karty by to asi bylo o nějaký dolar dražší. Jelikož se dost bojím výšek, chvilku jsem si musel zvykat. Výška pilíře je 89 metrů. Každopádně výhled tam byl nádherný... Most nabízí automobilovou přepravu - celkem 8 pruhů, vlakovou a mimo to je možné most přejít také pěšky. Celková délka mostu je 1149 metrů a výška vrcholu oblouku je 134 metrů. Na šířku má Harbour Bridge 49 metrů. Na první natření mostu bylo potřeba 272 000 litrů barvy a při výstavbě bylo použito přibližně 6 000 000 nýtů, přičemž největší nýt váží 3,5 kg a měří 39,5 mm. Mnoho z nich je českého původu. :)

Nahoru by mě tedy nikdo nedostal a navíc je to také pěkně drahé

Úžasná panoramata :)

Dvě hrdličky


Při západu slunce jsme si pak prošli most po pěší zóně


Hezký a nenáročný výlet. :) Vřele doporučuji... Pro dnešek bych chtěl ještě poukázat na dvě věci. Za prvé se mi na blogu vymazaly veškeré smajlíci a tak pokud budete číst starší články, můžou některé pasáže vyznít trochu jinak, než jsem zamýšlel. (Např. né ironicky a podobně). Jelikož je možné, že se problém vyskytne znovu, rozhodl jsem se sice veškeré články přečíst znovu a opravit, ale nebudu již používat animované smajlíky. Věřím, že je to většině z vás stejně úplně jedno. :)

Tou druhou věcí je lehký upgrade mého blogu. Trochu jsem pozměnil úvod blogu, přidal "Profil" - kdyby jste se o mně třeba chtěli dozvědět něco víc a také "Zpráva autorovi" - kdyby jste mi chtěli poslat soukromý vzkaz. Děkuji všem, co se zapojili do větší diskuze v mém minulém článku a doufám, že takových článků už psát moc nebudu. :)
 


Komentáře

1 L+P ♥ L+P ♥ | Web | 8. srpna 2011 v 14:43 | Reagovat

krásné fotky a určitě i krásné zážitky :)

2 Kuba N. Kuba N. | 8. srpna 2011 v 21:30 | Reagovat

Čau chlape nádherné fotky, už se sakra nemůžu dočkat-to je aspoň zima :D

3 jaruška jaruška | 9. srpna 2011 v 13:32 | Reagovat

ty blaho ten výlet na ten most by ale atal za to ja bych se teda asi pokadila :-P ale mazec ... koukam že si opravdu užívaš ..tak jen tak dal :)) :-)

4 Jakub Jakub | 9. srpna 2011 v 14:52 | Reagovat

;-) Díky všem. Hlavně musím dopsat brzo vše ostatní, jsem ve skluzu... :D

5 Vendy Vendy | 11. srpna 2011 v 13:50 | Reagovat

ty děti jsou vaše?nebo tam AMY dělá nanny? :-)

6 Jakub Jakub | 12. srpna 2011 v 7:25 | Reagovat

[5]: :D Ty jsme tam jen potkali a Amy se s nimi chtela vyfotit.:)

7 pilířník pilířník | 13. srpna 2011 v 17:21 | Reagovat

Ahoj.
Jen takové dva detaily - most na těch pilířích nestojí, což si většina lidí myslí a jak je to chybně napsáno i na české wikipedii. Navíc ani nejsou pískovcové (beton + žula).

Jinak pěkné fotky. Čím fotíš? Upravuješ kontrast?

8 Jakub Jakub | 14. srpna 2011 v 11:25 | Reagovat

[7]:Ahoj, díky, chybu už jsem opravil. Omlouvám se. Každopádně to, že na nich stojí, jsem nemyslel doslovně, to by tu konstrukci jistě neuneslo. Bylo to myšleno spíše esteticky. Každopádně jsem tu jednu větu vymazal. V pohodě, jsem rád, že když mě někdo upozorní na chybu! Díky. ;-)

Jinak fotím kompaktem Lumix DMC-FX500, ale chystám se v brzké době pořídit něco nového, podobného. Na FX500 se totiž vyskytla závada a oprava by se nevyplatila. Kontrast upravuji, teď už skoro u všech fotek. Ale dnes jsem nainstaloval lepší program, tak to teď snad bude vypadat přirozeněji... 8-)

9 Patrik Patrik | 23. srpna 2011 v 17:51 | Reagovat

Austrálie je nádherná země. Díky autorovi za tento blog!

10 Jakub Jakub | 24. srpna 2011 v 1:26 | Reagovat

[9]:No worries, mate :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Kdo jsem a proč píši tento blog


S některými z Vás, čtenáři tohoto blogu, se neznám osobně. Rád bych Vám sebe a můj blog stručně představil.

Jmenuji se Jakub Litoš, je mi 28 let a pocházím z Roztok u Prahy. Jako malý kluk jsem se začal spontálně věnovat hudbě, ve které mě rodiče a také další významní lidé, velice podporovali. Hudbě jsem se věnoval naplno a vystudoval hudební konzervatoř. Tam mi začalo nové období mého života, na které rád vzpomínám. Především jsem si začal svobodně a bez omezení užívat mladistvého života. Vždy jsem ale tak nějak vybočoval ze standardů a vyhýbal se klišé, nedokázal se smířit s některými pravidly a zaběhlými postupy - jak v hudbě, tak v životě.

Po škole jsem začal pracovat, i když v hlavě už jsem promýšlel můj nový plán. Jednou ve škole na lekci o moderní hudbě, jsem za zvuků didžeridu dostal nápad zrealizovat můj sen a odjed na druhou stranu světa - do Austrálie. V podstatě celý rok jsem se připravoval, pročítal blogy, sbíral informace, sháněl peníze. A hlavně jsem se na to psychicky připravoval, jelikož jsem byl dost fixovaný na domov, rodiče a takové to pohodlí a zázemí. Přede mnou bylo něco, co jsem znal jen z obrázků. Něco, na co jsem se neskutečně těšil a bál zároveň.

Naštěstí jsem na to nebyl sám. Několik let jsem bydlel s mou teď už bývalou přítelkyní Markétou a Austrálii jsme brali jako takové naše společné dobrodružství a utvrzení našeho vztahu. 25.9.2009 jsme opustili naši rodnou zemi a vydali se vstříc novým zážitkům. Po půl roce v Sydney, kdy jsme se už dostatečně rozkoukali a začínali se mít pomalu dobře, se se mnou Markéta rozešla a každý si šel svou novou cestou. Nestydím se říct, že to bylo mé zatím nejhorší období, co jsem kdy zažil. Měl jsem veliké potíže celou situaci rozumně zvládnout a dlouho mi trvalo, než jsem začal normálně fungovat. Byl to ale jeden z nejvýznamnějších bodů v mém životě - to rozhodnutí, že budu bojovat a víza si prodloužím.

Potom jsem začal chodit do školy. Poznal jsem mnoho nových lidí a začal se mít zase dobře. Po sedmi měsících jsem ve škole potkal Amy z Thajska. Oba jsme brzo zjistili, že si velice rozumíme a začali tak spolu bydlet. Později jsme si pronajmuli náš první byt, který byl minutu pěšky od vyhlášené Bondi Beach a mohu upřímně říct, že v té době mi začalo pro změnu to nejlepší období. Najednou jsem měl vše co jsem kdy chtěl, a tak jsem neváhal a naplno si to užíval. Oba s Amy jsme měli stálou práci a společné volné víkendy, které jsme vždy využili k výletům a dalším aktivitám. Byl to nádherný čas, na který nikdy nezapomenu. V prosinci 2012 jsme se v Sydney nakonec i vzali a Amy se tak stala dokonce i mou ženou.

1.4.2013 jsme společně opustili Austrálii a pro mě tak skončil 3,5 roční pobyt v mé vysněné zemi, kde jsem se stihnul rozejít s bývalou přítelkyní, oženit s Amy, vystřídat 10 různých bydlení, vystudovat 2 školy, získat mnoho pracovních zkušeností, vydělat nějaké peníze, potkat spoustu lidí z celého světa, ale především zažít něco, na co budu do konce života vzpomínat.

Po nezapomenutelném tříměsíčním cestování v Asii, jsme se na zkoušku usadili v Čechách, kde se nám podařila najít hezká práce a momentálně rozmýšlíme naše bydlení. V současné době mohu říct, že jsme již rozhodlí pro usazení se v Čechách, i když člověk nikdy neví, kam ho vítr zavane...

Blog jsem začal psát od mého odjezdu do Sydney. Věděl jsem, že budou mí nejbližší zvědaví, jak se mi tak daleko daří. Zároveň jsem si mohl zaznamenat více vzpomínek, které bych mohl časem zapomenout. Nakonec mě přes blog kontaktovalo i mnoho cizích lidí. S některými jsem se osobně setkal a poznal tak kolikrát i nové přátele. Stejným způsobem jsem poznal i mého nejlepšího kamaráda Kubu, který už se také vrátil domů. Jsem také rád, že mohu některým cestovatelům pomoci se do Austrálie dostat - inspirovat nebo poskytnout cenné, praktické a nezkreslené informace o tom, jak to v Austrálii funguje.

Děkuji Vám za Váš zájem, za Vaše zprávy a komentáře. Těší mě, že se Vám mé čtení a fotky líbí. A pokud zrovna vy také uvažujete do Austrálie odjet a nebo kamkoliv jinam třeba na Nový Zéland nebo do Kanady, přeji Vám upřímně hodně štěstí, odhodlání a trpělivosti. A také ať si to všechno moc užijete a načerpáte ze všeho co nejvíce nebo alespoň tak, jako já.