Austrálie – jak na to

31. října 2009 v 13:44 | Jakub
Pro všechny co uvažují, že by se do Austrálie také chtěli někdy podívat, nebo prostě i jen tak pro zajímavost se pokusím sepsat základní informace a rady, co jsem za ten rok připravování nasbíral

Víza:
Pro občany České a Slovenské republiky platí v Austrálii vízová povinnost. Australský imigrační program je velice rozsáhlý a rozlišuje více než 100 druhů víz. Mezi základní víza patří:
  • Studenská víza - jsou určena pro ty, kteří mají zájem studovat po dobu delší než 3 měsíce a současně i legálně pracovat. Tento typ víz tu využívá většina čechů. Aby jste tu mohli pracovat, musíte také studovat. To tedy ovšem neplatí pro všechny národnosti. Od 1.7.2009 se vízový poplatek zdražil o 90AUD, tzn nyní zaplatíte 540AUD. Je jedno, jestli studujete půl roku nebo rok, vízum bude stát pokaždé stejně.
  • Dependant víza a De facto víza - o tato víza mohou žádat partnerské páry, které mohou prokázat minimálně roční společný pobyt na společné adrese nebo manželské páry, které získávají toto vízum hned po předložení oddacího listu. Výhodou těchto víz je, že studovat musí pouze jeden z partnerů a druhý může pouze pracovat. Samozřejmě, že má možnost studovat i Váš partner, ale maximálně 12 týdnů během celého pobytu. Hlavní žadatel získává studentská víza s pracovním povolením na 20 hodin týdně. Jeho partner, který jede jako doprovod (dependant, defacto), získává rovněž automaticky pracovní povolení na celou dobu pobytu, ale pouze na 20 hodin týdně. Každopádně jeden z páru nemusí platit školu a také vízum! Výše vízového poplatku je stejná, jako u Studenských víz.
  • Turistická víza a Obchodní víza - Evisitor651 - můžete je využít za účelem cestování, či dobrodružství po Austrálii, ale také návštevu spojenou s konferencí, seminařů, či krátkodobému tréningu k vašemu zaměstnání. Dále jsou také vhodná ke kratšímu studiu v Austrálii, zpravidla na dobu do 3 měsíců. Tato víza maji 12 měsiční platnost od udělení víz s maximální délkou u jednoho pobytu v Austrálii do 3 měsíců.
  • Ostatní - např.: Family víza, Business víza, Sponzorská víza, Praktikantská víza, Sportovní víza atd.
My jsme využili těch Dependant víz, kde musíte doložit, že spolu žijete již minimálně rok. Tento typ víz je trochu složitější, než klasická studenská. Studenská víza se vyřizují on-line. U Dependant víz je lepší si zajet do Vídně osobně. Dá se to také sice vyřešit z domova, ale my to zařizovali docela na poslední chvíli a nechtěli jsme riskovat, že se nám např. ztratí pasy, až bychom je posílali do Vidně. Myslím, že to také jde vyřešit jen on-line, že se ta žádost pak neposílá do Vídně, ale rovnou do Austrálie. To se ale moc nedoporučuje, zvlášť, když je málo času. Navíc, my, když jsme tuto variantu původně plánovali, tak jsem nakonec zjistil, že za přeložení a ověření s razítkem jedné normostrany chtějí průměrně tak 600kč. My jsme byli v létě v Jižních Čechách a tak jsme si udělali do Vídně zároveň výlet. Nejlepší dokumenty na prokázání partnerství je např.: Potvrzení z MÚ, že máte stejnou adresu trvalého pobytu a to déle, než 12 měsíců, společný bankovní účet, (to je dobré mít také pak tady v Austrálii - vhodný dokument na případné prodloužení pobytu), společné fotografie - Vánoce, rodiné fotky, z dovolené + útržky z letenek, potvrzení, že vám chodí na stejnou adresu pošta a podobně.

Vízum si zde můžete prodloužit, ale nemůžete si ho jen tak změnit. Např. přijet do Austrálie jako turista a pak začít chodit do školy. Jedině jako jsme to udělali my, že jsme zaplatili školu, ale přijeli o 10 dní dřív, abychom se rozkoukali. A dobře jsme udělali.

Školy:
Jak už bylo řečeno, ve většině případů musíte chodit do školy, aby jste v Austrálii mohli zůstat delší dobu a získali pracovní povolení. V jiných případech, pokud váš australský zaměstnavatel dokáže, že potřebuje právě vás a že pouze vy jste na tu příslušnou práci vhodní, myslím že přibližně tímto způsobem se dá dojít i k možnostem tady pouze pracovat a to legálně Full Time.

V zásadě jsou tu pro zahraniční studenty dva typy škol. Jazykové a odborné. Většina lidí chodí do těch jazykových, tam se učí anglicky a mají pak lepší možnosti ohledně práce. Těchto škol je po Austrálii velmi mnoho, ale většina lidí se může poradit v agentuře nebo se poradit se známými, která by pro ně byla ta nejlepší. Rozhodující může být také cena.

Jazykové školy stojí přibližně od 180AUD - 260AUD. Pouze přibližný odhad. Ceny se vždy uvádějí za jeden týden. U naší školy, Ability Education, byla také nabídka. Při zakoupení 16 týdnů + 4 týdny zdarma. Takhle řešené jsem to viděl u hodně škol. Jinde zase nabízejí zdarma zápisné (cca 200AUD) nebo školní potřeby (cca 160AUD) a podobně. Slečna, se kterou jsme vyřizovali náš pobyt, shodou okolností zrovna také studovala na Ability a také jsme tam na nástěnce našli její fotku. S touto školou jsme udělali dobře. Nejen, že škola patří mezi ty s dobrým jménem, ale také je tam poměrně málo čechů. Např. na Selcu, o kterém jsme také uvažovali, je skoro každý čech, co přijel do Sydney a to je špatné kvůli angličtině. Na všech školách, stejně jako na ulici, narazíte na většinu lidí pocházející z Asie. Dalším faktorem k rozhodování jaké školy, může být lokace. Třeba náš první vysněný typ na školu směřoval na Kaplan Aspect na Manly. Na obě dvě strany od školy to je do 5 minut k moři. Manly je spíše takové turistické letovisko a je to jedna z nejluxusnějších částí v Sydney. Tudíž nám bylo později vysvětleno, že je o mnohem težší tam sehnat práci a také levné ubytování. Do centra se pak totiž jezdí Ferry, taková loďka a pokud by jste se vracela z noční, byl by to problém. Kaplan, Ability a vlastně hodně škol tu má dva a více kampusů. Takže Kaplan je třeba i v centru a Ability má v centru školy obě. Také pak můžete najít stejnou školu v Sydney a třeba v Perthu, i podle toho jsme původně vybírali, abychom pak mohli změnit destinaci a pohodlně pokračovat ve studiu. To je také výhoda! U některých škol by to mělo jít i během studia. Na jazykových školách pak máte na výběr z několika kurzů. General English (25hod./týdně nebo 20hod./týdně), Business, FCE, ILTS a podobně.

V agentuře nám poradili dobrý fígl. Když si Markéta zaplatí 3 různé kurzy (většinou jsou stejně nebo podobně drahé), tak mezi každým může mít dlouhé prázdniny. Nevím jak je to u jiných škol. O ty prázdniny nám totiž také hodně jde, protože v tuto dobu můžete pracovat Full Time a to my potřebujeme, abychom si mohli splatit veškeré náklady a také si vydělat na další pobyt nebo nějaké cestování. Takže Markéta teď bude mít 4 týdny školy a pak má 2 měsíce prázdniny. 4.1.2010 jí začíná Business English, ta bude trvat jen 3 týdny a pak zase 2 měsíce prázdniny. To je dobrý, nebo ne? 22.3.2010 by měla nastoupit na kurz FCE, příprava na zkoušku The First Certifikate. Tento kurz bude trvat 3 měsíce. Pak může ještě legálně 1 měsíc zůstat v Austrálii nebo si prodloužit vízum. Také se pak můžeme jako Dependanti prohodit, že budu studovat já. Asi to tak časem uděláme, ale do školy se mi zatím moc nechce. Ten certifikát se dá udělat bez ohledu na to, jestli chodíte do školy a také bez ohledu na to jestli jste v ČR nebo v Sydney. Každopádně se za to platí a když se vám to nepovede, peníze propadnou.

Ale jinak ten fígl s těmi prázdninami se mi opravdu líbí. Navíc, pokud pak ve škole neuděláte vstupní test na daný kurz, zůstáváte stále v General English, tzn. stále se učíte jen normální angličtinu. Takže, žádný stres. Na škole se píší každý měsíc rozřazující testy a podle toho se posouváte do vyšších úrovní. Když to člověk nezvládá, nic se neděje, nemůžou vás vyhodit. Je pouze jedna důležitá podmínka a to docházka. Ve většině případů platí 80% docházky, jinak to škola nekompromisně nahlásí imigračnímu úřadu a frčite domů.

U odborných škol je to pak trochu jiné. Nemusí se tam moc chodit a tudíž to hodně studentů využívá jako takovou část vízové povinnosti a v podstatě hlavně pracují. Je dobré se tam někdy objevit a také napsat nějaké testy. Odborné školy jsou v zásadě o dost levnější a na nižší úrovni. Musíte ale napsat dobře vstupní test na angličtinu. Jakmile ale umíte dobře anglicky, jsou tyto školy velmi dobrou alternativou. Pak jsou tu také odborné školy velmi kvalitní a drahé jako např. kadeřnické a jiné... Samozřejmě zde můžete studovat různé univerzity a podobně. Škol je v Austrálii prostě, hodně, jen si vybrat.

Zdravotní pojištění:
Zdravotní pojištění (OSHC) je povinné. Platí se současně se školou a to po čtvrtletích. Je levnější než v ČR. My máme zatím pobyt do července, tzn. dohromady 10 měsíců, takže jsme platili pojištění na rok a to bylo asi 6000kč na osobu (32.50AUD/měsíc). Pojišťovna vám pak hradí většina úkonů, i když ne vždy 100%. Jsou ale také úkony, kdy nedostanete ani dolar. Třeba u zubařů nebo různých specialistů si docela šáhnete do kapsy. Pak jsem také slyšel o připojištění, kde vám pak ještě vracejí peníze v ČR. Také asi dobrá finta.

Práce:
Nezaměstnanost v Austrálii se v poslední době zvýšila asi na 6%. Přesto se tato země drží na prvních místech na světě v žebříčku nejlepší místo pro život. O této studii napíši doufám ještě později. V Austrálii se práce dá sehnat lépe, než v ČR. Ale není to nic jednoduchého.

Při škole a vůbec Dependanti mohou pracovat pouze 20 hod./týdně, tomu se říká Part Time. O prázdninách pak můžete pracovat Full Time (na plný úvazek). Po příletu si musíte zažádat o Tax File Number - daňové číslo. Průměrný výdělek studenta, co přijede do Sydney je cca 15AUD/hod. Je to hrubého, ale v červnu vám pak velkou část vrátí na daních. Musíte si ale hlídat, aby za vás zaměstnavatel platil daně. Výplaty jsou tu týdně, někdy jednou za 14 dní.

Zatím jsme tu práci ještě nesháněli, protože jsme se do teď vzpamatovávali a také se pozítří budeme stěhovat, takže budeme hledat práci až tam v okolí. Mám už ale v telefonu 2 kontakty, Čechy, které zaměstnávají studenty do pekáren a taky na cleaning. Tyto práce by měly být placeny až kolem 20-25AUD/hod. To je hodně dobré. Ale v praxi to ještě ověřené nemám. Výše výdělku se také odvíjí od skutečnosti, jestli jste ve velkém městě a také jestli dál, či blíž k centru. V centru Sydney si můžete tak vydělat asi nejvíc, ale určitě je možné, aby to někde bylo i naopak.

Také je tady oproti ČR velký rozdíl, jestli pracujete o víkendu a také o svátcích. O víkendu se dá vydělat to samé, co za celý týden. Ten cleaning je dobrý v tom, že nemusíte umět tolik anglicky, ale stáváte třeba ve 4 hodiny ráno, aby jste v 5 byli v práci. Není to tedy pravidlem. O pekárnách jsem slyšel, že jsou docela fajn, ale taky pěkná dřina. Pak se dá doplňovat zboží v supermarketu, mýt nádobí v restauracích a hotelích, pak všeobecně různé pomocné práce v kuchyni a podobně. Někdo dělá číšníka, dá se sehnat práce v kanceláři, můžete prostírat stoly, prodávat v obchodech nebo být jako assistent v obchodech s oblečením, je toho hodně... Ale momentálně sem jezdí víc a víc studentů a konkurence je tu veliká. Takže to už není jako dřív, kdy jste tady prý práci sehnali v zásadě do týdne. Je to také o známostech a úrovni angličtiny.

Zaměstnavatelé také hledí na to, do kdy máte víza! Do životopisů musíte vždy napsat (podle toho o jakou práci žádáte), jak jste v ČR nedělali nic jiného, než jen např. myli nádobí a podobně. Také je dobré si po příjezdu nebo časem zaplatit např. kurz RSA - Responsible Service of Alcohol. To je hodně důležité mít, když žádáte o práci v pohostinctví. Tento kurz stojí cca 80AUD. Někdo říká, že ho tam jen učili, jak krájet zeleninu a podobně a někdo zase, že psal testy a že to bylo docela těžký. Každopádně, když to neuděláte, peníze vám propadají. Všechny tyto starosti nás teď čekají, takže se na to moc netěším a vlastně to bude asi nejtěžší část našeho výletu.

Dají se samozřejmě najít i lepší práce, zvlášť když máte třeba nějaké doporučení a doklad, že jste někde předtím pracovali. Ale jak jsem psal, hodně také záleží na vaší angličtině, známých a vůbec na tom, jak se dokážete prodat.

Ubytování:
Ubytování v Austrálii je poměrně drahé. Zaleží na městě a také jestli jste blízko centru nebo pláži. V podstatě je to podobné, jako u výše výdělku, jak jsem psal o práci. Tady v Sydney se dá sehnat bydlení cca od 60AUD - 250AUD. To je opravdu různé. To ale mluvím o té nejlevnější formě ubytování a to Share Accomodation. Tak zvané sdílené ubytování, kdy sdílíte pokoj, byt nebo dům s někým dalším.

Další alternativou jsou pak Backpackery. Takové ubytovny, hostely. Ty můžete pohodlně využít, pokud nemáte již dopředu nic zajištěného a budete shánět bydlení až tady. Ovšem, připravte se na to, že vás může být na pokoji třeba 10. Za větší komfort si pak musíte připlatit.

Dražší volbou je pak bydlení u rodin a tou nejdražší asi pronájem vlastního bytu či domu. Každopádně u všech typů ubytování musíte brát zřetel, jestli je u toho napsáno Fully Furnished - plně vybaven. Často totiž můžete postrádat čím jíst, kam si sednout nebo lehnout. Většinou se ale jedná pouze o to nádobí.

Na ubytování se platí Bond - záloha. Většinou kolem 300AUD, takže asi 4500kč. Ale u pronájmů bytů to může být třeba půlroční nájem! Bond se vrací po opuštění bydlení. Samozřejmě pokud se nic nerozbije a pokud váš odchod včas nahlásíte! Většinou asi 14 dní předem. Také pozor, jestli jsou v ceně za ubytování poplatky za energie a podobně. Většinou ale jsou. Ceny se uvádějí převážně na osobu a za týden. Pro páry je to většinou výhodnější. Běžná cena ubytování v Sydney je cca 80AUD - 180AUD. My platíme těch 180AUD.

Agentury:
Agenturu si myslím, že je dobré využít. Nemají vás zas až tak tolik v čem podvést a většina jich je financována od školy, takže jsou zdarma. Zase, je jich celá řada. My jsme napřed navštívili Alfa Agency, kde byli moc příjemní. Tam tedy chtěli (v tom výsledku symbolický poplatek) 2000kč. Nakonec jsme ale navštívili GTS - Travel, která je partnerskou agenturou s Information Planet v Austrálii, kde mají tři pobočky. Vlastní to stejný majitel, se kterým jsme společně s jeho kolegyní vyřizovali náš pobyt. Veškeré informace jsem si v podstatě nasbíral sám, spíše jsme si tam tak nějak vše ověřili a pomohli nám vybrat a zaplatit školu a vízum. Školu jsme platili přímo na školní účet do Austrálie, (jen ta platba stála asi 800kč) a pro vízum jsme si nakonec zajeli do Vídně osobně, což byla také dobrá zkušenost.

V agentuře vám rádi se vším poradí. Pozor ale, že někde jsou návštěvy, tedy konzultace zpoplatněny. Platí se ještě většinou za Pickup, vyzvednutí na letišti. Nám bylo nakonec řečeno, že to musíme využít, protože to není jen vyzvednutí, ale také otevření domu a ukázání pokoje, jestli to píši srozumitelně. A tedy opravdu, na letišti nás vyzvedl příjemný pán, který nám otevřel vstupní dveře a následně ukázal na cedulku na dveřích Markéta a Jakub. Za otevření dveří + 8 minut jízdy autem se účtuje u nás přesně 55AUD/osoba (cca 825kč - litr benzínu tu stojí 1AUD - 15kč). My jsme tuto službu měli vyjímečně zadarmo. Ale běžně si za to zaplatíte i víc.

Pak ještě můžete platit za to, když vám agentura pomůže sehnat práci nebo vám sežene ubytování nebo nějaký kurz. My máme vše zdarma. Nakonec nám i vrátí peníze za ubytování. Máme zaplaceno na 4 týdny, to byla podmínka, ale teď po 14 dnech jdeme pryč a po dohodě nám vrátí peníze za 14 dní a Bond dostaneme také. Akorát zaplatíme Pickup za jednu osobu.

Je dobré ukázat agentuře, že už máte nějaké srovnání a že si to prostě ještě musíte rozmyslet. Začnou vám pak nabízet různé slevy. Nám to tedy nabídli, aniž bychom tohle udělali. Asi jsme byli prostě příjemní. Agentury, na které jsem ještě během roku narazil: Australia Expert, Australia Online, G8M8 Great Mate a mnoho dalších...

Let:
Let z Prahy trvá zhruba 24 hodin. Záleží do jakého města letíte a kde máte přestup-y. Zpáteční letenky se dají sehnat i za 18 000kč, ale pozor, tyto letenky jsou většinou omezeny jen na měsíc. Průměrně počítejte 25 000kč za roční zpáteční. Za rok se buď za poplatky prodlužuje nebo se nechá propadnout. Další možnost je za rok jet domů a varianta, kterou jsme zvolili my je koupit si letenku jednosměrnou. U ceny letenek záleží, kdy je kupujete a s jakým časovým předstihem. Je to různé. My jsme dali za jednosměrnou letenku 18 000kč na osobu. Také můžete ušetřit na tom, když se nějak levně dopravíte do Vídně, Frankfurtu, Londýna a podobně a letíte odtamtuď a to přímo nebo ještě s přestupem.

Jak jsme letěli my, to už jsem psal. Dále se dá letět s China Airlines - přestup na Taiwanu v Taipei, s Thai Airlines s přestupem v Bangkoku, Korean Airlines s přestupem v Soulu, Singapore Airlines s přestupem v Singaporu, Royl Brunei s přestupem na Borneu a podobně. S těmi Royal Brunei jsme chtěli letět my, 18 500kč zpáteční, stop-over na Borneu! Ale to byla právě ta letenka jen na měsíc.

Možností je spousta a ještě více možností pak je, když se vydáte na cesty kolem Austrálie. Pokud nechcete jet vlakem, autem, autobusem nebo karavanem, letět můžete např. s nízkonákladovou společností Virgin Blue nebo s nejznámější Australskou společností Quantas. Tyto a jiné letecké společnosti vás také můžou dopravit na velmi blízký Nový Zéland (kam bychom chtěli jet, až budou penízky navštívit mého bratrance), Fiji, (vysněný to můj ráj) , Vanuatu, (kde byl nedávno můj kamarád z Roztok - teď je na Velkém bariérovém útesu), Novou Kaledonii, která je opravdu kousek a nebo vůbec do jihovýchodní Asie třeba na Bali :) Vše je to kousek a není to až tak drahé. Několikadenní výlet na Fiji může stát třeba i do 10 000kč! Everything is possible...Hehe, takže zítra na Cookovy ostrovy a pak na Bora Bora.

Přikládám několik zajímavých mapek s Austrálií

Australské peníze

(8.10.2009, 13:30:00)
 


Komentáře

1 No, to je výkon!!!!! Jitka Litošová No, to je výkon!!!!! Jitka Litošová | 31. října 2009 v 13:49 | Reagovat

To koukám, jak to všechno víš!!!!!!!!!!A určitě to pomůže dalším mladým lidem !!!! Bravo :-) mami

2 Jakub a Markéta Jakub a Markéta | 4. listopadu 2009 v 7:35 | Reagovat

Díky :-)

3 Lenka Lenka | E-mail | 12. června 2013 v 17:37 | Reagovat

Můžu v Australii legálně pracovat a nestudovat? Chtěla bych tam jet za prací a za cestováním... Je to možné? Jestli ano, jaké jsou podmínky pro udělení víza? Díky za odpověd :)

4 Jakub Litoš Jakub Litoš | 13. června 2013 v 3:42 | Reagovat

[3]: To vis, tak by to chtel kazdy... Bohuzel to je velmi slozita cesta, proto 99% lidi chodi do skoly/pripadne kdyz jedou v paru, tak jeden z nich do skoly nemusi chodit (samozrejme pokud prokazi veskere podminky techto viz). Az po nekolika letech v AUS se lidem dari zmenit viza tak, aby nemuseli studovat. Ja ted uz nevim, jak se situace vizove zmenila, doporucuji kontaktovat nekterou agenturu, napr. IP. Good Luck. ;-)

5 Alexandra Alexandra | E-mail | 28. listopadu 2016 v 20:31 | Reagovat

Ahoj! Plánuji na nový rok odletět na půl toku do Austrálie dělat zde aupair, problémje ale vízum- musím zde také studovat. Nyní jsem četla tvůj článek o tvých zkušenostech zde, ale nikde nezmiňuješ, kolik hodin denně daný kurz zabírá a jestli je povinná 100%účast? Je také možná alternativa pouze kurz přes internet?
Předem děkuji moc za odpověd´!!
Alex

6 Jakub Litoš Jakub Litoš | 27. prosince 2016 v 14:27 | Reagovat

[5]: Ahoj. Délka kurzu, účast ve výuce, počet hodin týdně, to je velmi různorodé a záleží to na mnoho věcech. Vše jsem ale již na blogu rozepisoval, už si jen nepamatuji kde. Doporučuji ti navštívit agenturu, např.Information Planet. Tam ti vše řeknou. V zásadě oproti odborné škole musíš na jazykové škole chodit v podstatě každý den, ale má to své důvody, výhody, proč takové školy zvolit. Je to opravdu na dlouhé povídání. Výuka je jen pár hodin denně a přes internet - o tom pochybuji. To pouze některé předměty. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Kdo jsem a proč píši tento blog


S některými z Vás, čtenáři tohoto blogu, se neznám osobně. Rád bych Vám sebe a můj blog stručně představil.

Jmenuji se Jakub Litoš, je mi 28 let a pocházím z Roztok u Prahy. Jako malý kluk jsem se začal spontálně věnovat hudbě, ve které mě rodiče a také další významní lidé, velice podporovali. Hudbě jsem se věnoval naplno a vystudoval hudební konzervatoř. Tam mi začalo nové období mého života, na které rád vzpomínám. Především jsem si začal svobodně a bez omezení užívat mladistvého života. Vždy jsem ale tak nějak vybočoval ze standardů a vyhýbal se klišé, nedokázal se smířit s některými pravidly a zaběhlými postupy - jak v hudbě, tak v životě.

Po škole jsem začal pracovat, i když v hlavě už jsem promýšlel můj nový plán. Jednou ve škole na lekci o moderní hudbě, jsem za zvuků didžeridu dostal nápad zrealizovat můj sen a odjed na druhou stranu světa - do Austrálie. V podstatě celý rok jsem se připravoval, pročítal blogy, sbíral informace, sháněl peníze. A hlavně jsem se na to psychicky připravoval, jelikož jsem byl dost fixovaný na domov, rodiče a takové to pohodlí a zázemí. Přede mnou bylo něco, co jsem znal jen z obrázků. Něco, na co jsem se neskutečně těšil a bál zároveň.

Naštěstí jsem na to nebyl sám. Několik let jsem bydlel s mou teď už bývalou přítelkyní Markétou a Austrálii jsme brali jako takové naše společné dobrodružství a utvrzení našeho vztahu. 25.9.2009 jsme opustili naši rodnou zemi a vydali se vstříc novým zážitkům. Po půl roce v Sydney, kdy jsme se už dostatečně rozkoukali a začínali se mít pomalu dobře, se se mnou Markéta rozešla a každý si šel svou novou cestou. Nestydím se říct, že to bylo mé zatím nejhorší období, co jsem kdy zažil. Měl jsem veliké potíže celou situaci rozumně zvládnout a dlouho mi trvalo, než jsem začal normálně fungovat. Byl to ale jeden z nejvýznamnějších bodů v mém životě - to rozhodnutí, že budu bojovat a víza si prodloužím.

Potom jsem začal chodit do školy. Poznal jsem mnoho nových lidí a začal se mít zase dobře. Po sedmi měsících jsem ve škole potkal Amy z Thajska. Oba jsme brzo zjistili, že si velice rozumíme a začali tak spolu bydlet. Později jsme si pronajmuli náš první byt, který byl minutu pěšky od vyhlášené Bondi Beach a mohu upřímně říct, že v té době mi začalo pro změnu to nejlepší období. Najednou jsem měl vše co jsem kdy chtěl, a tak jsem neváhal a naplno si to užíval. Oba s Amy jsme měli stálou práci a společné volné víkendy, které jsme vždy využili k výletům a dalším aktivitám. Byl to nádherný čas, na který nikdy nezapomenu. V prosinci 2012 jsme se v Sydney nakonec i vzali a Amy se tak stala dokonce i mou ženou.

1.4.2013 jsme společně opustili Austrálii a pro mě tak skončil 3,5 roční pobyt v mé vysněné zemi, kde jsem se stihnul rozejít s bývalou přítelkyní, oženit s Amy, vystřídat 10 různých bydlení, vystudovat 2 školy, získat mnoho pracovních zkušeností, vydělat nějaké peníze, potkat spoustu lidí z celého světa, ale především zažít něco, na co budu do konce života vzpomínat.

Po nezapomenutelném tříměsíčním cestování v Asii, jsme se na zkoušku usadili v Čechách, kde se nám podařila najít hezká práce a momentálně rozmýšlíme naše bydlení. V současné době mohu říct, že jsme již rozhodlí pro usazení se v Čechách, i když člověk nikdy neví, kam ho vítr zavane...

Blog jsem začal psát od mého odjezdu do Sydney. Věděl jsem, že budou mí nejbližší zvědaví, jak se mi tak daleko daří. Zároveň jsem si mohl zaznamenat více vzpomínek, které bych mohl časem zapomenout. Nakonec mě přes blog kontaktovalo i mnoho cizích lidí. S některými jsem se osobně setkal a poznal tak kolikrát i nové přátele. Stejným způsobem jsem poznal i mého nejlepšího kamaráda Kubu, který už se také vrátil domů. Jsem také rád, že mohu některým cestovatelům pomoci se do Austrálie dostat - inspirovat nebo poskytnout cenné, praktické a nezkreslené informace o tom, jak to v Austrálii funguje.

Děkuji Vám za Váš zájem, za Vaše zprávy a komentáře. Těší mě, že se Vám mé čtení a fotky líbí. A pokud zrovna vy také uvažujete do Austrálie odjet a nebo kamkoliv jinam třeba na Nový Zéland nebo do Kanady, přeji Vám upřímně hodně štěstí, odhodlání a trpělivosti. A také ať si to všechno moc užijete a načerpáte ze všeho co nejvíce nebo alespoň tak, jako já.